Príbeh študenta a jeho učiteľa

Autor: Katarína Mináriková | 18.3.2013 o 23:09 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  3238x

Je ráno, sedem hodín. To nie je príjemná správa ani pre študenta, ani pre učiteľa. Obaja sa musia popasovať s prichádzajúcim dňom. Študent buchne po budíku, prevalí sa na druhý bok a pokračuje v naberaní síl. Prednáška začína predsa až o jedenástej, času dosť. Učiteľ vstať musí. Raňajky, deti zaviesť do školy, stretnutie na katedre, potom prednášky. Našťastie tento predmet učí už 15 rokov.  Power-Pointovú  prezentáciu mu aktualizujú doktorandi, tak hádam to nedobabrali. Žiaľ, nemal čas si to skontrolovať.

Je pol jedenástej. „Najvyšší čas vstať," pomyslel si študent, „učiteľ bude aj tak znovu meškať aspoň 10 minút, prečo by som mal ja prísť načas?" Po piatich minútach z tej postele naozaj vylezie, schytí batoh, bundu a uteká na bus. Zabudol si síce poznámkový blok, ale čo, veď vypracované otázky k predmetu už má aj tak stiahnuté vo svojom pc. Každý rok sa opakujú tie isté.

Študent aj učiteľ sa stretnú 10 minút po začatí hodiny pred učebňou. Obaja sa tvária, že idú načas, takže je všetko v poriadku. Učiteľa opäť zdržali na katedre - hŕba nezmyselných papierov, ktoré musí vypĺňať pre ministerstvo, riešili sa sťažnosti študentov. S kolegyňou podal návrh na vylepšenie organizácie výučby, na ktorom dlho pracovali. Pravdaže neprešiel. So zmenami by muselo súhlasiť aj ďalších 5 fakúlt. Vo vedení týchto fakúlt sú ale ľudia, ktorí si nevšimli, že už 20 rokov nežijeme v socializme, a kým oni budú sedieť na svojich miestach s ničím sa ani nepohne. Asi si viete predstaviť s akým entuziazmom prichádza na prednášku.

Študent už cíti, že táto prednáška nebude jedna z tých lepších. V miestnosti pre 150 ľudí sedí len 30 verných. „Dajte kolovať prezenčku!" povie učiteľ. Na konci hodiny ale zistí, že miesto 30 tam má 60 podpisov. Aj tak z toho nemôže vyvodiť žiadne dôsledky, lebo prednášky sú koniec koncov nepovinné.

Začne sa prednáška. Učiteľ číta text zo slidov. Občas sa pozastaví nad „aktuálnymi" údajmi, ktoré mu tam doplnili doktorandi. Asi ani oni nemali najlepší deň. Keď občas zdvihne hlavu do publika vidí, že traja študenti vpravo v rohu spia, niekoľkí sústredene hľadia do obrazoviek svojich počítačov a nakláňajú sa zo strany na stranu (asi podľa toho, ako ich motorka práve vyberá zákrutu), skupinka naľavo sa baví, a tých pár pozostalých nepríčetne hľadí na jeho prezentáciu. Aby prebral publikum k životu opýta sa nejakú otázku a snaží sa prítomných podnietiť k diskusii. V tejto chvíli zavládne v prednáškovej miestnosti hrobové ticho. Náš študent by sa aj chcel niečo opýtať, ale minule keď tak učinil na inom predmete, dostal vynadané, že ako sa môže pýtať tak primitívnu otázku. Pohoršene sa naňho pozrela aj väčšina jeho spolužiakov, že prečo predlžuje hodinu. Teraz radšej statočne mlčí. Učiteľ reakciou publika nadšený nie je a pokračuje v čítaní slidov. Utrpenie oboch strán sa našťastie skončí o 15 minút.

Študent má ešte jednu prednášku. „Ak by aj táto prednáška mala byť taká ako tá prvá, asi by ma porazilo," zhodnotí študent a uteká do práce. V robote sa aspoň prakticky niečo naučí, zarobí peniaze, a aj tak každý zamestnávateľ vyžaduje, aby mal po škole už aj nejakú prax. A ten diplom už hádam nejako zbúcha. Učiteľ má ešte ďalšie prednášky a cvičenia, ktorých sa zúčastniť musí. Niekedy rozmýšľa, že by učivo trochu zmenil, obživil a zvolil praktickejší prístup k výučbe, ale nie je na to čas a musí sa predsa držať vypracovaných syláb.

Sú študent s učiteľom väzňami nefungujúceho systému, alebo majú moc niečo zmeniť?


(Príspevok nezachytáva charakteristiku žiadnych konkrétnych osôb. Je spojením viacerých zážitkov a skúseností zo študentského prostredia.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?