X dôvodov prečo neísť študovať do zahraničia

Autor: Katarína Mináriková | 7.3.2013 o 2:55 | (upravené 7.3.2013 o 3:07) Karma článku: 14,74 | Prečítané:  9923x

Pred niekoľkými týždňami bol deadline na podávanie prihlášok na Erasmus. Ja som sa ho zúčastnila minulý semester. Keď som sa pýtala mojich spolužiakov a kamošov, či si podali prihlášky, mala som možnosť počuť  hŕbu síce presvedčivo podaných, no veľmi úbohých výhovoriek. Preto som sa rozhodla spísať zoznam nebezpečenstiev a hrozieb, ktoré na slovenských študentov číhajú za hranicami republiky.

1. Jazyk

Aj napriek originalite a kvalitám ľúbozvučnej slovenčiny, výuka v zahraničí je podávaná výlučne v anglickom alebo inom svetovom jazyku. To znamená, že študenti sú cudziemu jazyku vystavovaní celé dni na prednáškach, musia študovať anglické knihy, dokonca ešte aj na pive s kamošmi sú nútení rozprávať v tejto cudzej reči. Hrozí, že po skončení pobytu budú schopní plynulo komunikovať v inom ako rodnom jazyku, a to by im mohlo priniesť určité zvýhodnenie  v ich budúcom živote.

2. Priateľstvá

Jeden z častých argumentov, prečo sa štúdiu v zahraničí nevystavovať. Faktom je, že ak tvoji hlboko oddaní kamoši na teba za 5 mesiacov zabudnú, tam by si mohol nájsť ľudí, ktorým utkvieš v pamäti na celý život. Keďže každý príde zväčša sám, priateľstvá sa nadväzujú veľmi rýchlo a ľahko. To by ale znamenalo, že by si mal priateľov z rôznych kútov sveta a pri cestovaní  by si mohol využiť ich pohostinnosť a prístrešie, namiesto luxusného pohodlia drahých hotelov.

3. Samostatnosť a istota

Päť mesiacov odtrhnutý od tepla domova. Niekedy si bude treba samostatne vyprať, navariť. Dobrou správou je, že aj keď posielať špinavé prádlo mame cez internet ešte nevieme, otec môže previesť peniaze na bankový účet kedykoľvek. Pravdepodobnosť prežitia štúdia je preto dosť vysoká.  Je možné, že sa v škole vyskytnú nejaké komplikácie, ktovie akí ľudia sa pripletú do cesty, budú tu rôzne prekážky, ktorým študent čelí  úplne sám. Po ich zdolaní sa dostaví pocit istoty a dôvery v samého seba. Dodalo by to odvahu do budúcich krokov a zdvihlo ubité sebavedomie.

4. Nutnosť premýšľať

Náš vzdelávací systém je postavený na memorovaní faktov, ktoré sú v súčasnej dobe považované za správne alebo vyhovujúce. V zahraničí (hlavne na Západe) je štúdium postavené na kritickom myslení, tvorivosti, vyvodzovaní vlastných záverov a spájaní súvislostí. To by ale znamenalo, že naši študenti by sa museli nad preberanou problematikou zamyslieť (čo bolí) a  povedať aj svoj vlastný názor, ktorý môže dokonca protirečiť názoru učiteľa, keď je podložený zmysluplnými argumentmi. Je tu hrozba, že by vznikla generácia mladých ľudí, ktorá sa nad vecami zamýšľa a nezhltne všetko, čím ju kŕmia médiá, politici, náboženské a iné organizácie.

5. Nové názory a rozhľad

Na takýchto študijných pobytoch človek stretne kultúry, zvyky, názory a pohľady na život, ktoré sú úplne odlišné, niekedy až v protiklade s tým, čo doteraz poznal. Stretne ľudí, ktorí mu rozpovedia svoje príbehy, pády i víťazstvá. Môžu byť inšpiráciou a povzbudením k tomu, že naše problémy sú prekonateľné a niekedy ani nestoja za zmienku.

6. Bližší vzťah k Slovensku

Zápchy na cestách, zle riešená MHD, bodrel na uliciach - to sú nepríjemnosti, s ktorými zápasia aj v zahraničí. Nikde to nie je ideálne. Človek začne počúvať slovenskú hudbu a po čase zbadá pozitíva, ktoré my doma máme a tam ich nemajú. Mohlo by sa teda stať, že by si mladí Slováci začali uvedomovať tie cenné veci, ktoré máme doma a prestali nadávať na vlastnú krajinu. Vyžaduje to pravdaže predpoklad, že by chodili s otvorenými očami.

Ak uvažujete o štúdiu v zahraničí, je potrebné starostlivo zvážiť všetky vyššie uvedené riziká. Mohli by totiž značne ovplyvniť váš budúci život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?