Za Izrael a za palestínsky ľud

Autor: Katarína Mináriková | 20.11.2012 o 12:58 | (upravené 20.11.2012 o 13:08) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  432x

Skoro sto mŕtvych civilistov na palestínskej strane, traja mŕtvi izraelskí civilisti. To je momentálne skóre, ktoré si vyžiadali nepokoje v pásme Gazy. Všetci sme rozhorčení a súcitíme s rodinami obetí, no ja sa pýtam, kto je za tieto životy zodpovedný?

Prezident Barack Obama aj Catherine Ashton podporili fakt, že Izrael má právo na sebaobranu. Ešte pred začatím operácie „Oblačný stĺp" boli z pásma Gazy vystreľované rakety na Izrael a približne pätina izraelských civilistov čelila bezprostredne j hrozbe. Po zahájení obrannej akcie predstavitelia izraelských ozbrojených síl zdôraznili, že sa snažia vyhnúť civilným obetiam na palestínskej strane a ich cieľom je zničiť rakety a muníciu Hamasu. Je to ale možné, keď Hamas vystreľuje svoje rakety a umiestňuje muníciu do husto zaľudnených oblastí, za školy, nemocnice a civilné objekty? Ako môže Izrael ochrániť palestínskych civilistov, keď vlastná vláda ich stavia do frontovej línie na odstrel?

Pravdaže médiá reportujú koľko nevinných detí zahynulo a koľko ich bolo zranených a celé to vyzerá veľmi škaredo. Ja hovorím áno, postavme sa za práva týchto nevinných detí a ľudí žijúcich v Gaze. Otázne je, čo pomôže vyrieši ich situáciu. Zveríme ich do rúk režimu, ktorý si sám neváži a nechráni ich životy?

Pozrime sa, ako dodržiava ľudské práva Palestínska samospráva a predstavitelia v pásme Gazy. Podľa výročnej správy Nezávislej komisie pre ľudské práva (ICHR) za rok 2011 bolo v Palestínskej samospráve bez udania dôvodu zatknutých 755 ľudí a v pásme Gazy 255. Hoci najviac prípadov bolo a je spojených s konfliktom medzi politickou stranou Fatah a islamistickou organizáciou Hamas, mnohé prípady zahŕňajú politické zatknutia reportérov, učiteľov, univerzitných profesorov, študentov, imánov a ďalších ľudí, ktorí protirečili vládnucim zložkám. Je vysoko pravdepodobné, že každá osoba alebo organizácia, ktorá vysloví kritiku k vládnucej strane obdrží výhražné telefonáty, v niektorých prípadoch môže byť zatknutá a vypočúvaná. V roku 2010 umiestnili Reportéri bez hraníc Palestínsku samosprávu na 150 miesto zo 170 štátov v dodržiavaní slobody tlače. Iba niekoľko mesiacov dozadu bolo zatknutých 6 ľudí v Palestínskej samospráve, pretože jedli na verejnosti počas ramadánu. Podobných prípadov je nemálo. Veľmi slabé základy má taktiež podpora slobody vierovyznania, práva žien a práva detí. Ak sa hlbšie pozrieme na terajší konflikt, môžeme konštatovať,  že teroristi z Hamasu taktiež nerešpektujú práva palestínskych civilistov a dopúšťajú sa tak dvojitého zločinu - ostreľujú izraelských civilistov a schovávajú sa za vlastných.

Konflikt v pásme Gazy nie je iba o vojenskom úspechu. Je to vojna médií, názorov a hodnôt. Hamas sa snaží tento zápas vyhrať napríklad aj tým, že publikuje fotky zranených detí zo Sýrie a iných konfliktov s tým, že sú to obete útokov v Gaze. (Informácia z denník The Jerusalem Post.)

Od vzniku štátu Izrael do dnešného dňa približne 1,5 milióna Arabov obdržalo izraelské občianstvo s právom na slobodu názoru, vierovyznania, prejavu. Izrael ako jediná demokratická krajina na Blízkom východe rešpektuje základné ľudské práva a slobody svojich občanov. Preto si myslím, že podporovať Izrael neznamená byť proti palestínskym civilistom, ale naopak podporovať ich právo na slobodný život, ktorý im ich vlastná vláda upiera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.


Už ste čítali?