Spoveď iránskeho chlapca

Autor: Katarína Mináriková | 10.2.2013 o 20:31 | Karma článku: 10,74 | Prečítané:  1934x

V správach denne počujeme, ako Irán buduje svoj nukleárny program, a čím ďalej tým bližšie je k vlastneniu zbrane hromadného ničenia. Západ a Izrael vidia v iránskom nukleárnom programe nebezpečenstvo a uvalili na krajinu rozsiahle sankcie. Irán je všeobecne vnímaný ako potencionálna hrozba a nepriateľ. Niekedy je ťažké zaujať k situácii objektívny postoj. V Iráne žije vyše 70 miliónov ľudí, ktorí s obávaným nukleárnym programom nemajú nič spoločné, no ich životy sú embargom veľmi intenzívne ovplyvňované. Počas môjho štúdia v Bruseli som stretla študenta z Iránu, ktorý prišiel do Európy študovať informatiku a umožnil mi nahliadnuť do tohto neznámeho sveta svojimi očami. Tu sú odpovede na niektoré z mojich otázok.

 

1. PPrišiel si študovať do Bruselu informatiku. Prečo si si vybral práve toto mesto?

Prišiel som kvôli môjmu snu. Irán nie je slobodná krajina a nikdy by som sa nemohol ani len priblížiť k uskutočneniu svojich snov. V Európe mám viac možností a môžem robiť to, čo ma baví. Tiež tu žije moja teta s rodinou, ktorá emigrovala po revolúcii (revolúcia v roku 1979). Rodina je pre mňa dôležitá a poskytuje mi určité zázemie.

2. ČČo vidíš ako najväčší rozdiel medzi tvojou krajinou a Západom?

Môže to znieť zvláštne, ale nemyslím si, že medzi Iránom a Európou je taký veľký rozdiel. Povedal by som, že tu ľudia dostali šancu a v Iráne ju nemajú. Iránci dbajú o krásu, peknú architektúru, študujú, tak ako aj ľudia tu. Vždy im záleží na vyšších hodnotách ako vzdelanie, vízia v živote, osobnosť,  chcú v živote urobiť niečo dôležité. Je pravda, že po nejakom čase rezignujú, lebo situácia v krajine je zlá, ale keby vedeli, že je nádej niečo dosiahnuť, boli by ochotní sa pre to obetovať. Pravdaže, Európa je viac rozvinutá. Je normálnejšia. Tu môžem ísť len tak do baru, dať si pohár vína, objať alebo vôbec sa dotknúť ženy, v Iráne to dovolené nie je. Za každé porušenie príkazov môže byť človek zatknutý a potrestaný.

3. OOficiálny názov krajiny je Iránska islamská republika, čo poukazuje na zvrchovanosť islamu.  Ako je to s rešpektovaním osobnej slobody?

V každej generácii sú pravidlá trochu iné. Moji bratranci, starší odo mňa, boli raz zatknutí, lebo mali oblečené šortky, čo vtedy nebolo dovolené. U mňa to už tak nebolo. Ja som nosil šortky dokonca aj na univerzite. Prvé roky po revolúcii nebolo povinné pre ženy zahaľovať sa. Teraz ženám nie je dovolené vyjsť na verejnosť bez pokrytia hlavy. Alkohol je pravdaže tiež zakázaný, keďže sme oficiálne islamská krajina. Smutné je, že za posledných 30 rokov nemáme žiadnu vlastnú hudbu, lebo bola vládou uznaná za neprospešnú. Každým rokom sa pravidlá trochu zmierňujú, ale boli časy, keď človeka mohli zatknúť alebo pokutovať len preto, že mal pri sebe kazetu. Hudobné nástroje sú veľmi drahé, lebo sú na ne uvalené špeciálne dane a tarify pri dovoze. Dokonca aj na naše tradičné národné nástroje. Tiež cena za hudobné vzdelanie stúpa každým rokom a uplatnenie je veľmi obmedzené.

A čo práva žien?

V porovnaní s ostatnými krajinami Blízkeho Východu ako Saudská Arábia, Irak, ...sú na tom naše ženy podstatne lepšie. No v porovnaní s Belgickom je to nič. Naše ženy môžu voliť, stať sa ministerkami. V praxi to ale funguje tak, ako keby som niekomu povedal, že si môže ísť nakúpiť do obchodu, ale predavačovi by som povedal, aby mu nič nepredal. Iránske ženy sú bojovníčky a bojujú za svoje práva.

5. KKedy si začal vnímať vplyv vlády na svoj život?

Keď bola vojna medzi Kuvajtom a Irakom, a potom keď USA obsadili Afganistan. Hovorilo sa, že ďalšia krajina, ktorú obsadia bude Irán. Pravdaže, Spojené štáty sa snažia vyhnúť civilným obetiam, ale nedá sa tomu stopercentne zabrániť. Báli sme sa, že na nás zaútočia. Tiež si pamätám, keď sme s mojou rodinou cestovali autom a viezli videoprehrávač. V tom čase to bolo zakázané. Všade na cestách boli hliadky a kontrolovali autá jedno za druhým. Nevedel som si ani len predstaviť, čo by nám mohli urobiť, keby nám ten prehrávač našli.

6. S Sú ľudia spokojní so súčasnou vládou, neprotestujú?

Ťažko povedať. Irán má 70 miliónov obyvateľov a ľudia sa boja vyjadriť svoje názory. Za Teherán môžem povedať, že nie sú spokojní. Protesty proti vláde nie sú úspešné, lebo každý, kto protestuje môže byť zatknutý. Vidím veľký rozdiel medzi iránskou mentalitou a ostatnými krajinami na Blízkom Východe. Nám veľmi záleží na tom, aby veci napredovali. Sme pracovití, bez ohľadu na to, kto je pri moci. Veľké percento Iráncov má  vysokoškolské vzdelanie a doktoráty. No je veľmi demotivujúce, keď vidíme, ako sa celá krajina posúva dozadu. Ak pôjde Irán aj naďalej týmto smerom, úplne sa zničí.

7. E Európska únia aj Spojené štáty uvalili na Irán embargo. Objavili sa informácie, že vaša ekonomika je už skoro úplne zničená. Ako ovplyvňujú tieto sankcie životy obyčajných ľudí?

Naša ekonomika nikdy nebola úplne stabilná. Embargo situáciu ešte zhoršuje. Vláda sa ale nechystá zmeniť svoje kroky a rozhodnutia. Ak si Američania myslia, že naši ľudia vyjdú do ulíc protestovať, a tým oslabia vládu, sú na omyle. Kvôli sankciám sú ľudia stále slabší a slabší a nedokážu vytvoriť dostatočný tlak na vládu.  Dokonca ešte aj lieky sú pod sankciami. Vláda má dosť peňazí, je podporovaná Ruskom a situácia bežných ľudí ich nezaujíma. Kým máme pri sebe Rusko a Čínu, sankcie stabilitu režimu neovplyvnia.

Má embargo vplyv na tvoj život tu v Bruseli?

V Amerike a Kanade je to ešte horšie ako v Európe. Ani tu si nemôžem tak jednoducho založiť podnikanie, nemôžem pracovať ani ako študent, nemôžem študovať všetko, čo by som chcel – nukleárnu fyziku, ale napríklad ani odbor manažment, nám nedovolia študovať. Dostať americké víza je veľmi, veľmi zložité. Pozitívne je, že tu síce s veľkou námahou, no môžem dosiahnuť to, čo chcem. Neplánujem sa vrátiť späť do Iránu. Nemyslím si, že Európa by bola na tom oveľa lepšie ako Irán, ale moja situácia je lepšia tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?